EKOpanelyPRO CZ

Výroba

Příprava

Základní surovinou pro výrobu ekopanelů je obilná sláma svázaná v hranatém balíku. Při vstupní kontrole se důsledně prověřuje její vlhkost, nevyhovující surovina je vyřazena. Vybrané balíky jsou pak naloženy na pásový dopravník a následně rozdruženy.

Lisování

Rozdružená vlákna obilné slámy jsou následně vysokotlace lisována na požadovanou tloušťku ekopanelu, která činí cca 6 cm. Z nepřetržitě pracujícího lisu je vytlačován nekonečný pás ekopanelu.

Pro dosažení deklarovaných fyzikálních vlastností není zapotřebí pojiv (jako např. u dřevotřískových desek), spory plísní jsou zničeny vysokou teplotou během lisování. Do výrobku se v této fázi přidává specíální odpuzující prostředek proti hlodavcům.

Polepování

Pro dosažení jednotného povrchu je zhutněné slaměné jádro olepováno recyklovanou lepenkou. Toto opatření pak umožňuje realizovat povrchové úpravy stejně jako u konvenčních stavebních materiálů.

Finalizace

Olepený nekonečný pás ekopanelu pak směřuje po válečkovém dopravníku k formátovacímu zařízení. Tam je za stálého provozu linky pomocí automatické okružní pily krácen na požadovanou délku. Po olepení řezných hran a označení je ekopanel připraven k expedici.